Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 10706311



*

nr 1070 6311


Spegel

+ console, Gustavian style, height: 50+ 140,


+ konsol, Gustaviansk stil, höjd: 50+ 140


Estimate:

2000

Sold:

SEK 1500

Auction date:

Monday November 21 2016
at 19:55:43


  • Bid history
Time Bidder Bid
21/11 19:43:54 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsol spegel speglar
  • 6287 MIRROR
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:24
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:33
  • 7074 MIRROR
    Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:28




Ladda ner broschyr